با اینکه سال گذشته، نبی ‌نژاد، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران صراحتا تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای رنگی که تحت عنوان تخم‌مرغ رسمی در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود را صنعتی یا همان ماشینی دانست اما هنوز این محصول به وفور در سوپرمارکت‌ها و لبنیاتی‌ها یافت می‌شود.

یک فعال این عرصه می‌گوید:

این تخم‌مرغ‌ها از نوعی مرغ نژاد هلندی موسوم به مرغ قهوه‌ای است که رنگ پوست تخم‌هایشان، قهوه‌ای است. این مرغ‌ها در برخی مرغداری‌های بزرگ به صورت صنعتی پرورش داده می‌شوند. اما سودجویان که عده آنها کم هم نیستند همین مرغ‌ها را حدود ۴۰ درصد گرانتر به مردم می‌فروشند. مردم هم با تصور اینکه تخم‌مرغ محلی یا همان رسمی می‌خورند این هزینه اضافی را می‌پردازند؛ در حالیکه کیفیت این تخم‌مرغ‌ها هیچ تفاوتی با سایر تخم‌مرغ‌های ماشینی یا همان صنعتی ندارد.

نبی پور نیز سال پیش با اطلاع دادن این موضوع به مردم گفته بود برخی این تخم‌مرغ‌ها را به جای تخم‌مرغ بومی و محلی با قیمت بالاتر به مردم می‌فروشند. حتی در بسته‌بندی آنها مقداری کاه نیز قرار می‌دهند تا به این ترتیب از مردم کلاهبرداری کنند. اما این تخم‌مرغ‌ها برای مرغداری‌های صنعتی است و مرغ تولیدکننده آن نیز مرغ قهوه‌ای است. باید دانست میزان تخم‌مرغ‌های بومی و محلی به اندازه‌ای نیست که در تهران به فروش برسد. تخم‌مرغ‌های رسمی معمولا مورد مصرف محلی قرار می‌گیرند. آن چیزی هم که تحت نام تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای بسته‌بندی شده عرضه می‌شود به طور ۱۰۰ درصد صنعتی است.

 

 

1 دیدگاه در “تقلب مرغی

  1. سیدرضا گفت:

    نکته‌ی دیگر اینکه در فصل سرما تخم‌گذاری مرغهای محلی بسیار کاهش می‌یابد بطوریکه فقط کفاف خود صاحب مرغ را می‌دهد درنتیجه تخم مرغی برای فروش وجود نخواهد داشت؛ در حالیکه در فصل سرما هم در سوپر مارکتها تخم مرغهای محلی یافت میشود که جای سوال است!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *